سوالات متداول


سوال: چرا "دست دو دات کام" مانند ديگر وبسايتها از کاربران درخواست ثبت نام نميکند؟

جواب: ما اعتقاد داريم که پيچيدگی های دنيای امروز به قدر کافی زندگی را دست و پاگير کرده است تا حدی که هر کاربر در دنيای مجازی اينترنت ميبايست ده ها کد کاربری و پسورد برای استفاده در سايتهای مختلف به ياد بسپارد. ادعا و بهانه ساخت شناسه کاربری در سامانه های اينترنتی ايجاد امنيت کاربری و پيشگيری يا رديابی خاطيان در صورت سوء استفاده از سرويسهای ارايه شده عنوان ميشود. در "دست دو دات کام" همين امر با همان کيفيت اما بدون نياز به شناسه کاربری و طی فرايند های ديگری حاصل ميگردد و کاربران برای اثبات حضور و داشتن تراکنش در اين محيط بايد از لينک ارائه شده در ايميل ارسالی به آدرس ايميل شخصی خود استفاده کنند. سيستم دست دو برای هر کاربر و آگهی قرار داده شده به روی سايت يک لينک کاملا رمزگذاری شده ايجاد ميکند که دسترسی به اين لينک تقريبا بدون دسترسی به ايميل شخصی فرد غير ممکن است. کاربران بايد ايميل های ارسالی از سيستم اتوماتيک دست دو را همواره در صندوق پست الکترونيکی خود حفظ کنند چون تمام تغييرات و دسترسی های بعدی برای هر آگهی بدون اين ايميل ها امکان نا‍پذير است و حتی مديريت سايت نيز در صورت پاک شدن اين ايميلها قادر به ارسال دوباره اين اطلاعات و لينک های مربوط نميباشد


سوال: با توجه به پاسخ سوال قبلی "دست دو" چه اطلاعاتی از کاربران را ذخيره ميکند؟

جواب: از لحاظ حقوقی فقط ايميل هر فرد مورد نياز است. هر فردی ميتواند با استفاده از ايميل شخصی خود برای هر تعداد و در هر گروهبندی و زيرمجموعه آگهی ارسال نمايد. سيستم "دست دو" دسترسی افراد را از اين مرحله به بعد تا کوچکترين تراکنش زير نظر داشته و در پايگاه داده ای مجزا ثبت مينمايد. اين امر پيچيده و اين اطلاعات ثبت شده ميتواند در صورت مشاهده استفاده نامطلوب و نا بجا از امکانات فراهم شده, مراتب رديابی خاطيان را برای مسولين سايت و در صورت نياز پليس اينترنتی جمهوری اسلامی فراهم کرده و مراتب برخورد با فرد خاطی را مهيا نمايد.


سوال: مسئوليت "دست دو" در قبال فعاليت های شهروندان و کاربران سايت و آگهی های ارسالی در چه حد است و برای بالا بردن اعتماد کاربران و بازديد کنندگان در مورد صحت و سقم مطالب مندرج در آگهی ها, اين سامانه چه تمهيداتی در نظر گرفته است؟

جواب: اصولا تاييد صحت و سقم اطلاعات قرار داده شده در محيط مجازی اينترنت در هر نقطه ای از اين ابر رسانه غير ممکن است و "دست دو" نيز از اين قاعده مستثنی نيست. "دست دو" همواره کاربران اينترنت را در هر نقطه از اين فضای مجازی به بهره گيری از احتياط و تيزبينی در تفکيک اطلاعات مشکوک از اطلاعات مفيد دعوت ميکند و برای هرچه کمتر کردن احتمال وجود چنين اطلاعات نادرست و آگهی هايی که با منشور اخلاقی و عرف جامعه در تناقض و يا ضديت ميباشند, دست ياری به سوی کاربران درست انديش و پايبند به اين اصول گشوده تا با گزارش به موقع تخلفات زمينه زلال کردن اين محيط را فراهم نمايند. در همين ارتباط نکاتی در ارتباط با امنيت خريدار و فروشنده و توصيه هايی برای ارتقاء سطح آگهی ها و ايجاد اعتماد بازديد کنندگان و کاربران از طرف مديريت "دست دو" در بخش پايين صفحه قرار داده شده که بازديد از اين نکات را به شما توصيه مينماييم.


سوال: من ايميل ارسالی "دست دو" برای تاييد و تغيير و يا حذف آگهی را اشتباها از صندوق پست الکترونيکی خود پاک کرده ام اما نيازمند ايجاد تغيير در متن آگهی و عکسهای ارسالی آن هستم. آيا برای اين امر راهی وجود دارد؟

جواب: متاسفانه خير. شما بايد يک آگهی ديگر ارسال کنيد و سعی کنيد اصلاحات و تغييرات را در آگهی جديد اعمال کنيد. نگران آگهی قبلی نباشيد در هر صورت بعد از دو هفته از روی سامانه حذف خواهد شد.


سوال: تاييد تصاوير ضميمه آگهی چقدر طول ميکشد؟

جواب: تصاوير ضميمه آگهی معمولا بين نيم ساعت تا دو ساعت پس از ارسال آگهی تاييد خواهند شد.


سوال: آيا برای استفاده از اين سامانه مرورگر خاصی توصيه شده؟

جواب: اين سامانه با همه مرورگرهای کامپيوترهای شخصی از جمله مرورگر سافاری مکينتاش سازگاری دارد. هرچند بطور کلی سرعت پردازش داده ها روی مرورگرهای گوگل کروم و موزيلا فاير فاکس بهتر است. بنابراين در صورت امکان برای تجربه بهتر امکانات اين سامانه از اين دو مرورگر استفاده کنيد.


سوال: آيا محدوديتی از نظر تعداد برای قراردادن آگهی روی سامانه "دست دو" وجود دارد؟

جواب: خير. اما برای جلوگيری از سواستفاده و بالابردن امنيت سامانه از يک سيستم تاخيری يک ساعته برای هر پنج آگهی که از يک آدرس ايميل و يا يک آی پی ارسال شده باشد استفاده ميکند. اگر کاربری در اين محدوده زمانی برای ارسال آگهی ششم اقدام کند يک پيغام خطا دريافت خواهد کرد.


سوال: من برای اولين بار است که از اين سامانه استفاده ميکنم. بهترين روش پيشنهادی شما برای جستجو چيست؟

جواب: کوتاهترين راه جستجو در سامانه "دست دو" تايپ کردن موضوع مورد نظر شما در قسمت جستجوی کلی در صفحه اصلی است. کاربران سامانه همگی از زبان فارسی برای تشريح , توضيح و ارسال متن آگهی استفاده ميکنند بنابراين با جستجوی کلمات فارسی حتی با املای غلط در قسمت جستجوی هوشمند شانس رسيدن به موضوع مورد نظر شما (در صورت موجود بودن) بسيار بالاست. موارد موجود شامل کلمات کليدی مورد نظر شما حين تايپ کردن حروف پديدار ميشوند. بديهی است که سيستم خودکار سامانه فقط پنج آگهی آخر شامل کلمه مورد نظر شما را زير قسمت جستجو نمايش ميدهد. سپس شما ميتوانيد يکی از آگهی ها را انتخاب کرده و به داخل زيرمجموعه شامل موضوع مورد نظرتان وارد شويد.


سوال: آگهی من چه مدت ميتواند روی سامانه پايدار باشد؟

جواب: آگهی شما تا دو هفته بر روی سامانه باقی خواهد بود. بديهی است آگهی شما بر حسب تعداد آگهی های ارسال شده بعد از شما در همان زيرمجموعه ممکن است به پايين ليست منتقل و احتمالا در صفحات بعدی همان زيرمجموعه قرار گيرد. هرچند کاربرانی که علاقه مند به مورد ارسالی شما باشند تا پايان دو هفته با استفاده از امکان ابزار جستجوی کلی ميتوانند به راحتی به آگهی شما دست يابند. در پايان دو هفته آگهی شما روی سامانه غير فعال ميگردد (از ليست جستجو خارج ميشود). برای فعال کردن دوباره آگهی شما ميتوانيد به ايميل ارسالی از سامانه که در ابتدای امر دريافت کرده بوديد مراجعه و آگهی خود را فعال نماييد. فعال شدن دوباره آگهی بدين معنی است که آگهی شما دوباره به صدر ليست ارسال ميشود و دوباره برای دو هفته ديگر روی سايت پابرجا خواهد بود. توجه داشته باشيد که اگر آگهی غير فعال شده را به مدت دو هفته ديگر از زمان غير فعال شدنش فعال ننماييد, اطلاعات آگهی و تصاوير ارسالی برای هميشه از روی سامانه پاک خواهند شد.